Asertivnost je lastnost, za katero si želimo, da bi jo osvojili mi sami, kot tudi, da bi jo osvojili naši otroci. A, glavna značilnosti asertivnosti tudi je, da na miren način postavimo mejo in povemo, ko nam nekaj ne ustreza več.
So nam znani primeri, ko otrok sredi igre reče, da je dovolj? Pa se je zdelo, […]
Zveni znano: “Si najboljša na svetu?” ali “Vedno narediš vse narobe!“
Gre za obliko povratnih informacij, ki jih dnevno podajamo bližnjim z namenom, da bi delili svojo naklonjenost ali na nek način korigirali vedenje. Vprašanje je, ali je naš način, ton in vsebina tak, da ustreza značilnostim konstruktivne povratne informacije, torej take informacije, da jo prejemnik zlahka […]
Pogled pozitivne psihologije je, da je vse odvisno od tega, na kakšen način bomo gledali na težavo s katero se soočamo. Da naj pazimo pri izrazoslovju, ko težavo poimenujemo problem, se zdi nerešljiva, ko pa ji rečemo izziv, nas spodbudi, da se lotimo reševanja. Pa je res tako? Je res trik za rešitev v tem, kako težavi rečemo?
“Mami, a dovoliš, da jutri cel dan manjkam od pouka? Cel razred bo šprical.”
Če naletimo na tako vprašanje vnaprej, smo zares lahko celo veseli, saj nas je otrok, mladostnik vprašal za mnenje, dovoljenje, čeprav v resnici nas je zgolj obvestil o svojem prihajajočem vedenju. Vprašanje tukaj pa je, kako bomo reagirali.
Špricanje pouka je ona […]
Včasih se zalotimo, da smo burno reagirali iz neke frustracije, morda nezadovoljstva, iritiranosti, vendar pa je objektivno dogodek, oz. situacija in povod za našo reakcijo, premajhna, za tako močan in intenziven odziv. Se spomnite kdaj take situacije?
Govorim recimo o tem, da smo cel dan po malem iritirani, nič ne gre tako, kot smo si zamislili, od […]
Grde besede iz otrokovih ust imajo veliko moč. Povzročijo lahko, da mama od osuplosti pade s kavča, očka pa kriče pridrvi z vrta. Imeti moč je krasen občutek, odzivi okolice pa so sprva lahko prav vznemirjujoči. Kaj narediti, ko otrok uporablja grde besede?
Najprej se je smiselno vprašati, kakšne besede so pri vas doma sploh opredeljene kot […]
Objavljeno v reviji Moj malček – Revija za skrbne starše (številka 7-8, 2015).
Vervega, D. (2015). Krivda in sram. Moj malček – Revija za skrbne starše, 7-8, 32.
V časopisu Dnevnik smo sodelovali s strokovnim psihološkim mnenjem o jezi in nasilju v družini.
Celoten članek o nasilju otrok nad svojimi starši si preberite tukaj.
Vir fotografije: prosto dostopna na spletu.
Začarani krog
Velikokrat se na psihologe obrnejo starši, ki so se znašli v začarnem krogu nenehnega kaznovanja svojega otroka zaradi njegovega neprimernega vedenja. Cele dneve se tako ukvarjajo s kaznovanjem, odvzemanjem privilegijev, pogojevanjem, prerekanjem, pregovarjanjem … Ne ostane več veliko časa za prijetne aktivnosti, niti starši nimajo več volje, da bi se jih šli. Manj, ko so […]
Čarobne besede, ki jih vsi dobro poznamo. Z njimi želimo, da je naš otrok vljuden, kulturen, tak, da smo nanj lahko ponosni. Da reče: »Prosim.«, ko želi bombon, da reče: »Hvala.«, ko ga dobi, da reče: »Oprosti.«, ko se zaleti v vrstnika na igrišču, da reče: »Adijo.«, ko se poslovi, da reče: »Dober dan.«, ko nekam pride …